Charakterystyka

Prowincja obejmuje teren Wielkopolski, Kujaw, Pomorza i Warmii. Posiada 19 klasztorów w Polsce: Poznań, Hel, Gdańsk, Wejherowo, Wieżyca, Kadyny, Miłakowo, Olsztyn, Barczewo, Brodnica, Toruń, Pakość, Wronki, Woźniki, Jarocin, Osieczna, Wschowa i Józefów, a także 7 klasztorów w innych państwach Europy: Bludenz i Dorbirn (Austria), Chianciano Terme i Sinalunga (Włochy), Borås i Västerås (Szwecja) i Altenkundstadt (Niemcy). Zakonnicy pracują w 11 krajach: Austria, Boliwia, Izrael, Kazachstan, Kanada, Libia, Niemcy, Rosja, Szwajcaria, Szwecja i Włochy. Prowincja liczy ok. 200 zakonników. Wyższe Seminarium Duchowne Prowincji, od 1998 r. w strukturach WT UAM w Poznaniu, znajduje się we Wronkach.
Najważniejszymi sanktuariami są: Pasyjne w Wejherowie i Pakości, Maryjne w Wejherowie, Osiecznej, Toruniu, Sinalundze i Wschowie oraz św. Antoniego w Brodnicy, Barczewie i Chianciano Terme. W Wejherowie główne odpusty związane są z uroczystościami: Wniebowstąpieniem Pańskim, Trójcy Przenajświętszej, Uzdrowienia Chorych, Wniebowzięciem NMP i Podwyższeniem Krzyża Św., a okresie Wielkiego Postu odbywają się Misteria Męki Pańskiej. W Pakości najważniejszy odpust przypada w uroczystość Znalezienia Krzyża Św., w Osiecznej w Święto Matki Bożej Anielskiej.

Zakonnicy prowadzą duszpasterstwo parafialne, rekolekcyjno-misyjne, misje ad gentes. Są katechetami, kapelanami, wykładowcami na uniwersytetach i prowadzą szkołę średnią w Toruniu. Uczestniczą w  projekcie Verba Sacra: Modlitwa Katedr Polskich, a zwłaszcza jego wejherowskiej gałęzi: Verba Sacra – Biblia Kaszubska. Ewangelizują przez cotygodniowe katechezy internetowe Bez sloganu. Owocem działalności wydawniczej są: Studia Franciszkańskie, Biblioteka Studiów Franciszkańskich i Franciszkański świat. Prowadzona jest także działalność charytatywna, min.: kuchnie dla ubogich w Wejherowie, Wschowie i Toruniu, świetlice dla ubogich dzieci w Toruniu czy bursa w Olsztynie.